Zaman Tüneli Gelinlikler

Dünden bugüne gelinlikler

» Gelinlik

Hemen Paylaş!

ZAMAN TÜNELİNDE GELİNLİKLER

 

Gelinlik Türklerden dünyaya yayılmış bir gelenektir.Türkler göçebe bir ırk oldukları için her gittikleri yerlerden öğrendiklerini  kendi kültürlerine katmışlar.Gelinlikte bunlardan biri.

Türk toplumuna gelinlik II. Abdülhamit zamanında getirilmiş. Avrupa’ da bir düğünde gören Abdülhamit’in kızı Naime Sultan bunu kendi düğününde giymek istemesiyle oluşmuştur.

Osmanlı da simli, pullu işlemeli giyinmek ayıp sayıldığı için ilk süslü giysileri gelinlikleri olurmuş.

Osmanlı İmparatorluğu’nda  daha önce  üç etek, torba şalvar, simli cepkenler ve iki ucu işlemeli bir kıyafet giyilirmiş. Kına gecelerinde bindallı işlemeli elbiseler onların vazgeçilmeziymiş.

Zamanla Avrupa ile artan alışverişler sayesinde Türkiye’ye de çeşitli kumaşlar gelmeye başlamış.

Ve özellikle Paris modasının etkisi altına girmeye başlayınca bu gelinliklerde de değişim rüzgârları başlamış.

Osmanlıda düğün kaç gün olacağı evlenecek olan kişinin statüsüne göre değişirdi. Her gün farklı giysi giyilirmiş. Entari diye adlandırdıkları kıyafetlerin ağır işlemeli olanlarını gelinlik olarak kullanırlardı.

Modanın her yıl değişmesiyle  gelinliklere yenilikler katılıyor olmasına rağmen, tül, şifon, duvak, dantel her zaman gelinliğin vazgeçilmezi olmuş..Türkiye’de  1930-40’lı yıllarda gelinlikler  ipek ve şifondan dikilirken,1950-60’larda  belden kabarık gelinlikler moda oldu.1980 den sonra  farklı kumaşlardan gelinlikler tasarlanmaya başlandı.2000’li yıllarda ise 1960’lı yılların sadeliği ön plandaydı.

2010’lu yıllardan itibaren belden kabarık,şifonlar ,organzeler moda olurken renk olarak da beyazın yerine kırık beyaz ve açık krem kullanılmaya başlandı.

 

 

İşte dünden bugün gelinlikler


 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir