Rusya da Tesettür Modası

Rusya da İslamı Tesettür Modası

» Moda Haberleri

Hemen Paylaş!

 
 
Rusya'da Müslüman kadınların İslami kurallara uygun giyinme ihtiyaçlarını dikkate alan moda tasarımcılarının sayısı artıyor.
 
 

MOSKOVA

Rusya'da Müslüman kadınların giysilerini hazırlayan tasarımcılar, farklı ülkelerden alınan örnekleri kendi ülkelerinin kültürleriyle sentezleyerek Rusya'ya özgü "İslami stil" oluşturma çabasında.

25 milyona yakın Müslüman'ın yaşadığı Rusya'da Müslüman kadınların İslami kurallara uygun giyinme ihtiyaçlarını dikkate alan moda tasarımcılarının sayısı artıyor. Rusya'da "İslami moda" endüstrisi olarak adlandırılan faaliyetlerin 2000'li yıllardan itibaren gelişmeye başladığı belirtiliyor.

Modaya tasarımlarıyla yön veren çok sayıdaki yeni tasarımcının ortaya çıkması geleneksel giyim tarzından çağdaş modellere geçişi hızlandırıyor. Tasarımcılar geleneksel ve milli motiflerle modern unsurları birleştirmeye çalışırken, giysilerde; İslami kurallara uygunluk, şıklık, rahatlık, kullanılabilirlik gibi unsurlar birbirinden farklı model ve tarzların ortaya çıkmasını sağlıyor. Tasarımcıların orta paydası ise Rusya'ya özgü moda yaklaşımlarının da sergilendiği "İslami bir stil" oluşturulması.

Halı deseninden İslami giysiye

Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan'ın milli motiflerini tasarımlarına yansıtan Madina Kantulova, kendini "anne tarafından 4. kuşak tasarımcı" olarak tanıtıyor. Aileden gelen geleneğin devam ettiren Kantulova, çalışmalarını Dağıstan'ın kültürel zenginliklerinden esinlenerek ve bölgeye özgü desenlere ağırlık vererek oluşturuyor.

Tasarımlarında en önemli özelliğinin mütevazi ve milli kültürden ögeler taşınması olduğunu anlatan Kantulova, bazen eski halı veya kilimdeki deseni aslına sadık kalarak, bazen de yeniden yorumlayarak uyguluyor. Eski halılardaki renk uyumunu çok beğenen Kantulova, Dağıstan'da her birinin kendine özgü kültürü, geleneği olan birçok milletin yaşamından ve giyimlerinden esinleniyor. 

Madina Kantulova, tasarımlarında günümüz Müslüman kadınına hitap eden, geçmişle bugünü birleştiren ve dini kurallara uygun şekilde örtünmesini sağlayan giysiler hazırlamaya çalıştığını vurguluyor. 
Giysilerinde toplumun her sınıfı ve kesimine hitap eden günlük giyimden gece elbiselerine kadar geniş yelpazede ürün sunduğunu belirten Kantulova, diğer ülke giyimlerindeki iyi örnekleri aldığını, ancak onlara bağlı kalmadan kendi milli tarzlarını oluşturmaya çalıştığını belirtiyor. Kantulova, ürünlerinin Rusya'da Müslümanlar dışındaki topluluklar tarafından da rağbet gördüğünü, başörtüsü takılmadan da kullanıldıklarını dile getiriyor.

Renk uyumunu tabiatta arayın 

Kadın giysi tasarımında 16 yıllık tecrübeye sahip Dilara Sadriyeva, çalışmaya başladığı dönemde İslami tarzda giysi tasarımı yapanların parmakla sayılacak kadar az, Müslüman kadın giysilerinin de birkaç modelden ibaret olduğunu söyledi. 
Sadriyeva, bazen doğadan bazen de klasik müzikten ilham alarak ürün tasarladığını belirterek, "Eğer bir rengin veya figürün uygunluğunu araştırıyorsanız, tabiata bakmanız yeterlidir. Allah onu mutlaka yaratmıştır" diye konuştu.

Giysilerini üst gelir grubundaki kadınlar için tasarladığını söyleyen genç kuşak tasarımcılarından Nianila Zabirova da, çocukluğundan beri giysi tasarımı yaptığını, bu çalışmadan "hayat enerjisi" aldığını ve farklı bir alanda lisans eğitimine sahip olmasına karşın asıl mesleğini bırakarak tasarımcı olmaya karar verdiğini ifade ediyor. Dünyaca ünlü tasarımcıların çalışmalarını da takip ettiğini ve onlardan da ilham aldığını vurgulayan Zabirova, ipek gibi doğal malzemeler kullandıklarını, el işlemeleri ve Swarovsky taşlarıyla süslediği ürünlerin bilhassa gelir düzeyi yüksek gruplardan rağbet gördüğünü kaydediyor.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir