Çocuk Odaları Tasarımları

Çocuk odaları için tüyolar

» Dekorasyon

Hemen Paylaş!

 

Uyumlu bir dekorasyon planı ile tasarlanacak çocukodasının, zaman içinde oyun odası, yatak odası ve çalışma odası olarak kullanılacağını unutmayın!

Çocuk odasının dekorasyonu çocuğun doğumu ilebaşlayan ilk yılda kritik önem taşır ve bu odanın doğrudekorasyonu gelecek yıllarda aile bütçesine olumlu yansır.Çocuk odası dekore edilirken gelecek 5, 10 hatta 15 yılhesaplanarak hareket edilmelidir. Odanın dekorunun temelini ve mobilyalarını basit tutmak, çocuğun büyümesi ile odanın uyum sağlamasına yaradığı gibi, çocuk odasınındekorasyonunun evin genel havası ile de uyumlu kalmasını sağlar.

Fonksiyonel mobilyalar;

Çocuk odasına sağlam ve fonksiyonel mobilyalar konmalıdır. Genç yatağına dönüşebilecekçocuk karyolası, masa olarak da kullanım özelliği olan çekmeceli sehpalar, içine battaniye ve yastıkların kaldırılabileceği ve daha sonraki yıllarda üstüne bilgisayarın veya televizyonun konabileceği gardırop, çocuk odasında tercih edilebilecek fonksiyonel seçeneklerdir. Fiyatı ucuztutabilmek için cilasız mobilyalar alınıp, daha sonra boyanabilir. Biraz zımparalayıp, birkaç katboya çekerek, çekmecelerin kulplarını yenileyerek eski bir mobilyayı çocuğunuzun odasınakoyabilirsiniz.

Fonksiyonel puflar tekrar popülerleşti. Ahşap küp şeklindeki puf, ebeveynler içinyerleştirilen bir sallanan sandalyenin yanına konumlandırılabilir. Çocuk küçükken bu pufunüstüne oturup oyun oynar, daha büyüğünde ise sallanan sandalyede rahatça oturup müzikdinler.

Duvar kaplamaları;

Eğer mobilyalar ve duvar kaplamaları basit tutulursa, çocuğun odasının diğer aksesuarlarıbirkaç yılda bir kolayca değiştirilir. Yeni doğmuş bir çocuğun odasını yumuşak sarı tonda duvar kağıdı ile kaplamak mantıklıdır, nötr renge geçişi olduğu için çocuk büyüdükçe iyi görünecektir.

Duvar kağıdı bordürleri çocuğun odasına farklı anlamlar ve yenilik katmak için idealdir. Bu bordürler hayvan figürleri veya bebek motifleriyle yenilenebilir. Bordürlerde seçilen bir desen,parça halı, perde ve çarşafla tamamlanabilir.

Aksesuar seçimi;

Bir odayı kişiselleştirmenin en iyi yolu aksesuar kullanmaktır. Çocuk büyüdükçe odasınakonulabilecek renkli sandıklar, odanın dağınıklığına çözüm olabileceği gibi çocuk odasına daruh katar.

Konulacak her sandığın, dergi ve kitapların içine konması gibi farklı bir amacı olmalıdır.Odaya raflar kurularak küçük oyuncaklar buralara konulabilir; aynanın yanına hobiaksesuarları yerleştirilebilir. Abajurlar ve yer yastıkları arada değiştirilerek renk trendleriyansıtılabilir.

Çocuk kendi odasını düzenlemek isterse…

8-12 yaşa ulaştığı zaman çocuk, odasının dekorasyonuna karışmak isteyebilir. Bu isteklerekulak verilmelidir, ama ev halkının zevki ve maddi koşullar arasındaki dengeyi kurmakebeveynlere düşer. Tüm seçimleri çocuğunuza bırakmamalısınız, ama yine de ona zamanzaman seçenekler sunmanız, odasına kişilik katması için önemlidir.

Çocuğunuz ergenlik dönemine girdiğinde kendine örnek aldığı şarkıcıların ve sporcuların posterlerini odasına yapıştırmak ve odasının tüm dekorasyonunu kendi kontrol etmek isteyebilir. Bu durumda duvarın zarar görmemesi için posterlerin çerçevelenmesi daha uygundur, bantla yapıştırılması duvara zarar verecektir. Fotoğraflar ve yazıların asılması için ise bir pano asılması daha iyi olacaktır. Deri veya sünger görünümünde bir duvar kağıdı ilginç bir fon oluşturabilir.


Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir