Anne Sütünü Arttıran 6 Öneri

bebek için vazgeçilmez olan anne sütünden daha fazla yararlanması için anneler neler yapmalı?

» Anne & Çocuk

Hemen Paylaş!

 

 

Bu sorunun yanıtını International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin veriyor.

Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor. Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250  kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine dolayısıyla depolanan yağların erimesine katkıda bulunuyor. International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, bebekler için vazgeçilmez olan anne sütünden daha çok yararlanabilmeleri için annelere sütlerini miktarını ve besin değerini arttıracak şu önerilerde bulundu:

 

 1- Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.

 2- Sütünüzü arttıran en önemli besin, sudur. Günde en az 2,5 –  3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan  oluşuyor.

 3- Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak  tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli  sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.

 4- A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı  gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.

5-Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.

6- Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemeniz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.

Hangi grup besinde, hangi yiyecekler var?

Beslenme programınızda yer alması gereken temel besin grupları ve içerikleri:

Süt ve süt grubu: Süt, yoğurt, peynir, ayran.
Et ve et grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kurubaklagiller. 
Ekmek ve ekmek yerine geçenler: Ekmek, tahıllar (mısır, buğday, çavdar, yulaf), makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, un ve undan yapılmış yiyecekler. 
Sebze ve meyve grubu: Tüm sebze ve meyveler bu grup içerisindekiler. 
Yağ grubu: Zeytin, yağlı tohumlar ve yağı (ceviz, fındık, badem, susam v.b), bitkisel sıvı yağlar (mısırözü, ayçiçek, soya, pamuk v.b), margarin, tereyağı, hayvansal yağlar ( iç yağı, kuyruk yağı). 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir