3. Köprü Temel Atma Töreni

3. Köprü Temeli Duayla, Mehter Marşıyla Atıldı

» Arşiv

Hemen Paylaş!

 3. Köprü Temeli Duayla, Mehter Marşıyla Atıldı  

İstanbul Boğazı üzerindeki üçüncü köprünün temeli duayla, mehter marşıyla atıldı.

3. köprü temel atma töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül köprünün adının Yavuz Sultan Selim olduğunu açıkladı. Temel atma töreni öncesi İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran Kur’an-ı Kerim okudu. Temel, dualar eşliğinde atılırken mehter ekibi de tören alanında mehter marşını seslendirdi.

İLK OSMANLI HALİFESİ

İstanbul Boğazı'nda yapılacak yeni köprüye ismi verilen Yavuz Sultan Selim aynı zamanda ilk Osmanlı Halifesi.

Üçüncü köprünün temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Birinci köprü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, devletimizin birinci cumhurbaşkanı Atatürk'ün ismini taşıyor. İkinci köprü İstanbul'u bize armağan eden, fetheden, Peygamberimizin güzel sözüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'in ismini taşıyor. Bu üçüncü köprü eminim ki herkesin zihninde vardır; acaba bu köprünün ismi ne olacak diye... Biraz önce değerli Başbakanımız o açıklamayı benim yapacağımın işaretini size verdi. Arkadaşlarımız, hükümetimiz hep düşünüldü, konuşuldu neticede hep beraber şu karar vardık ki üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olsun."

Gül, şöyle devam etti: "Tarihimizle övünen, Osmanlı devletini çok daha büyüten, imparatorluğumuzu cihanşumül bir imparatorluk haline getirmekte çok fetihlere adımları olan ve Mukaddes Emanetleri bize emanet eden bu büyük sultanı, padişahı bu şekilde daime yad etmek, anmak ve ona da saygı ve şükranlarımızı bir tarih bilinci içinde göstermek için bu ismi hep beraber verdik. Bundan sonra inşallah üçüncü köprü de Yavuz Sultan Selim Köprüsü olarak seslendirilecek."

Gül, köprünün hayırlı olmasını diledi.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir